Ilıca Termal Turizm Merkezi

Kütahya’nın Kuzeyinde yer alan Ilıca Harlek Termal; Kütahya-Eskişehir  karayolunun 23. km’sinden 4 km içeride, çam ormanları arasındadır. Sıcaklığı: 25 -43  C° dir. Etkili Olduğu Hastalıklar ise şöyle; Romatizmal hastalıklar, Kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, Ortopedik hastalıklar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası, genel stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır. Suların […]
Termal Turizm - 11 Temmuz 2018 12:49 A A

Kütahya’nın Kuzeyinde yer alan Ilıca Harlek Termal; Kütahya-Eskişehir  karayolunun 23. km’sinden 4 km içeride, çam ormanları arasındadır.

Sıcaklığı: 25 -43  C° dir.

Etkili Olduğu Hastalıklar ise şöyle; Romatizmal hastalıklar, Kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, Ortopedik hastalıklar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası, genel stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır.

Suların kalsiyum ve florür iyonları ihtiva etmesi sebebi ile yaşlılarda kontrollü içme kürleri şeklinde kullanımı halinde kemik erimesinde yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılmakta, ayrıca kadın hastalıkları, karaciğer yetersizlikleri, böbrek ve safra kesesi iltihaplarına da iyi geldiği bilinmektedir.

HARLEK EFSANESİ:

Kütahya’da Harlek adı ile bilinen kaplıcaların ve bölgenin adının konulmasına öykü olan ve dilden dile anlatılarak günümüze kadar ulaşan bir efsanedir. Sarıkız Efsanesi olarak da bilinir. Efsaneye göre ; halen Ilıca olarak bilinen bölgede sarıkız hamamda yıkanırken; bir gün aniden bir ses duyar :

“Harlayarak mı geleyim, gürleyerek mi ?”  Sarıkız bu sese  hiç bir anlam veremez. Ses bir kaç kez tekrarlanır. Sarıkız sonunda “Harla da gel” diye karşılık verince kayaların içinden “harıl harıl” su gelir, yükselen sular Sarıkız’ı alıp götürür.

Termal Turizm - 12:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.